74 851-56-53

Najnowsze Zdjęcia

Prowadzący

Tomasz Dajewski

Mim, reżyser ruchu scenicznego, wykładowca w Policealnym Studium Aktorskim MMIDROM we Wrocławiu, warsztaty z zakresu ruchu scenicznego

Juliusz Chrząstowski

Twórca projektów edukacyjnych, aktor Teatru Starego w Krakowie, warsztaty z zakresu aktorstwa

Spotkania

Spotkanie z Przemysławem Bluszczem

 

Kolejnym gościem Alchemii teatralnej będzie znany aktor, krajowy specjalista od ról czarnych charakterów – Przemysław Bluszcz. Jest członkiem zespołu Teatru Ateneum w Warszawie. Ukończył wrocławską filię Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przez długi czas związany był z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie stworzył ponad 40 ról. Grywa również na scenach Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru Polonia i Teatru Studio w Warszawie. Ma na swoim koncie nagrody aktorskie festiwali teatralnych w Kaliszu, Zabrzu, Szczecinie i Bydgoszczy. Jest dwukrotnym laureatem nagrody za kreację aktorską w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był też nagrodzony za debiut na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Największą popularność przyniosły mu oczywiście produkcje telewizyjne („Czas Honoru”, „Przepis na życie”, „Ratownicy”) oraz filmowe („Zero”, „Supermarket”, „Jesteś bogiem”, „Drogówka”, „Być jak Kazimierz Deyna”).

 

Spotkanie, które odbędzie się 10 czerwca o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, poprowadzą – jak zawsze – uczestnicy projektu Alchemia teatralna.

 

spotkanie z Adamem Cywką

 

11 grudnia na godz.11.00 - serdecznie zapraszamy na spotkanie z aktorem - Adamem Cywką 

 

Adam Cywka – urodził się w 1968 roku i w 1991 ukończył Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu, zdobywając nagrodę za rolę George'a w przedstawieniu Nasze miastoT. Wildera na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na profesjonalnej scenie rolą chochlika w BalladynieJuliusza Słowackiego w reż. Krystyny Meissner w Teatrze Polskim we Wrocławiu, z którym związany jest do dzisiaj. Szerokiej publiczności dał się poznać za sprawą licznych ról telewizyjnych i filmowych, zwłaszcza w popularnych Barwach Szczęścia, Pierwszej Miłości, Artyści. Użyczał też swojego głosu Maślanie w kultowej kraskówce Włatcy móch. Obecnie oglądać go można na kinowych ekranach w filmie Cicha Noc Piotra Domalewskiego.

 

Ma na swoim koncie ponad 20 ról filmowych i ponad 60 ról teatralnych serialowych, a 20‑krotnie użyczał postaciom głosu. W swojej pracy scenicznej zetknął się z wieolma najważniejszymi polskimi reżyserami począwszy od Wajdy, Jarockiego i Prusa po Jarzynę, Lupę, Wysocką, Garbaczewskiego i Strzępkę – by wymienić tylko niektórych z nich.

 

W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk teatralnych, broniąc rozprawy doktorskiej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Pracuje jako adiunkt we wrocławskiej PWST. O swoim zawodzie mówił „Aktorstwo to jest zawód i tak je traktuję. Rzemiosło, wykonawstwo. Jak szewc ma wenę i zrobi zarąbiste buty, to ma wielką satysfakcję i też go chwalą. Intensywnie żyć znaczy nie gnuśnieć, ale nie gnuśnieć nie musi oznaczać codziennego skakania w ogień. Intensywnie znaczy aktywnie intelektualnie, poznawczo”.

Spotkanie z Cezarym Żakiem

 

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Gościem Alchemii - Cezarym Żakiem

 20.05.2017, godz.11.00, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

 

Cezary Żak (ur. 22 sierpnia 1961 w Brzegu Dolnym) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny. Związany z warszawskimi Teatrami Fundacji Krystyny Jandy Polonia i Och-Teatrem.W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim wrocławskiej filii PWST w Krakowie.
W teatrze zadebiutował 15 marca 1986 rolą Działacza społecznego w sztuce Panna Tutli Putli Stanisława Ignacego Witkiewicza wystawianej przez Wrocławski Teatr Współczesny[1]. W 1993 roku otrzymał nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru we Wrocławiu dla młodego aktora. W 1994 roku otrzymał kolejną nagrodę (wyróżnienie za Kontrabasis tę w reż. Susskinda i Trofeum od Prezydenta Torunia na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu).
W latach 1985-1986 oraz 1990-1995 występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w latach 1995-1996 w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. Od 1997 do 2006 roku aktor Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach dziewięćdziesiątych był gospodarzem teleturnieju As, dama, walet emitowanego na antenie Polsatu.
Zasłynął za sprawą popularnego sitcomu Miodowe lata (1998-2003), w którym wcielał się w postać egoistycznego i bardzo pomysłowego Karola Krawczyka. Rolę tę powtórzył później w spin-offie serialu, Całkiem nowe lata miodowe (2004).
W 2006 roku dołączył do obsady serialu Ranczo. W latach 2010-2011 grał także główną rolę w serialu Ludzie Chudego. W swoich filmach był wielokrotnie obsadzany, na zasadzie przeciwieństwa post aci, w duecie aktorskim z Arturem Barcisiem.
W 2017 roku został jurorem w programie The Brain. Genialny Umysł w telewizji Polsat.

 

Spotkanie poprowadzą Mariola Mackiewicz i Karolina Socha.

Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Gościem Alchemii teatralnej – Wojciechem Pszoniakiem.

Spotkanie poprowadzą „dorośli Alchemicy” – Mariola Mackiewicz i Adam Szmajduch

Wojciech Zygmunt Pszoniak (ur. 2 maja 1942 we Lwowie) – polski aktor teatralny i filmowy, pedagog, pochodzi ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. W 1944 jego rodzina musiała wyjechać z tego miasta.Dorastał w Gliwicach. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie, w średniej szkole muzycznej w Bytomiu uczył się gry na oboju, udzielał się też w orkiestrze wojskowej. Występował w teatrach amatorskich i studenckich, a także w kabaretach (w 1961 założył kabaret „Czerwona Żyrafa”).

W 1968 ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1974-1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. Od lat 90. grywa zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.

Wystąpił m.in. w przedstawieniach: Klątwa Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego (1970), Miłość i gniew Johna Osborne’a w reż. Zygmunta Hübnera (1973), Rewizor Nikołaja Gogola w reż. Jerzego Gruzy (1977), Siedem pięter Dino Buzattiego w reż. Andrzeja Barańskiego (1995), Śmieszny staruszek Tadeusza Różewicza w reż. Stanisława Różewicza (1997) oraz w wyreżyserowanym przez siebie Dożywociu Aleksandra Fredry (2001).

Na ekranie debiutował w bułgarskim serialu Proizszestwie na Cljapata ulica z 1965, debiut w kinie polskim miał miejsce w 1970 (Twarz anioła w reż. Zbigniewa Chmielewskiego). Wystąpił w kilkudziesięciu filmach polskich, francuskich i w produkcjach międzynarodowych. Zagrał m.in. tytułową rolę w Diable w reż. Andrzeja Żuławskiego (1972), rolę Mieszka I w Gnieździe w reż. Jana Rybkowskiego (1974), doktora Marglewskiego w Szpitalu przemienienia w reż. Edwarda Żebrowskiego (1978), Siedelmayera, dyrektora cyrku w Arii dla atlety w reż. Filipa Bajona (1979), Josełe w Austerii w reż. Jerzego Kawalerowicza (1982) oraz Kamińskiego w Strajku w reż. Volkera Schlöndorffa (2007).

Wystąpił także w filmach Andrzeja Wajdy: w roli Dziennikarza i Stańczyka w Weselu (1972), Moryca w Ziemi obiecanej (1974), Robespierre’a w Dantonie (1983) i tytułowej roli w Korczaku (1990).

Przez Gustawa Holoubka i Zbigniewa Zapasiewicza – Wojciech Pszoniak został uznany za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych po 1960 roku, obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna.

 

 

Gość Alchemii teatralnej - Robert Moskwa

Serdecznie zapraszamy 13 czerwca o godz.18.00, do sali teatralnej SOK na spotkanie z  aktorem – Robertem Moskwą.

 

Robert Moskwa jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz aktorstwa na  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Moskwa jest znanym i cenionym polskim aktorem. Polska publiczność głównie kojarzy Moskwę z roli dr Artura Rogowskiego w „M jak Miłość”. Robert Moskwa uczestniczył również w pierwszej i szóstej edycji programu „Jak oni śpiewają?”, gdzie zajął 3. miejsce w pierwszej edycji oraz 11. w szóstej edycji. Wszechstronny aktor brał także udział w programie „Gwiazdy tańczą na lodzie”.


Od siedemnastego roku życia trenuje karate, ma czarny pas Federacji Karate Shotokan oraz Fudokan.  Oprócz tego Robert Moskwa jest profesjonalnym mówcą i trenerem biznesu (z zakresu motywacji, komunikacji, wystąpień publicznych).

 

 

Gość Alchemii teatralnej - Lesław Żurek

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Lesławem Żurkiem - Gosciem Alchemii Teatralnej i Festiwalu Filmowego Spektrum - 15.11.2015, godz.17.30 - sala teatralna ŚOK

 

Lesław Żurek, w 2005 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie za rolę Merkucja w spektaklu “Romeo i Julia”, przyznane podczas XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Uznawany za jednego z najzdolniejszych polskich aktorów młodego pokolenia. Od 2005 roku występuje w przedstawieniach teatralnych. Zagrał między innymi w warszawskim Teatrze Kamienica w spektaklu “Motyle są wolne”, w dramacie “Wariatka” wystawianym na scenie Teatru Bajka w Warszawie. Pierwszą rolę filmową – postać Wiktora, głównego bohatera noweli “Morze” – zagrał w 2005 roku. W 2006 roku wystąpił w głośnym filmie “Polak potrzebny od zaraz”. W kolejnych latach zagrał w dramacie Macieja Wojtyszki “Ogród Luizy”, w thrillerze politycznym “Izolator” czy w filmie “Kierowca”. W 2008 roku aktora można było zobaczyć na ekranach kin w dramacie “Mała Moskwa”, w którym grał główną rolę męską, w 2009 roku zagrał pierwszoplanową rolę studenta polonistyki, Karola” w dramacie “Mniejsze zło” w reżyserii Janusza Morgensterna, a w 2011 w komedii “Los numeros” w reż. Ryszarda Zator­skiego. Dorobek artystyczny aktora powiększyły występy w serialach, między innymi “Egzaminie z życia”, “Londyńczykach”, “Na dobre i na złe”, “Kryminalnych” czy “Przepisie na życie”.

Gość - Marta Ścisłowicz

 

Serdecznie zapraszamy 1 czerwca o godz.18.30, do sali teatralnej SOK na spotkanie z  aktorką – Martą Ścisłowicz

 

Marta Ścisłowicz (ur. 1984 w Tychach na Śląsku) – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu /2007/Niezwykle utalentowana, już jako studentka dostrzeżona została na łódzkim festiwalu szkół teatralnych (jako Renée w Madame de Sade). Jeszcze podczas studiów współpracowała z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Martę Ścisłowicz cechuje artystyczna bezkompromisowość, odwaga podejmowania nowych wyzwań oraz niezwykła plastyczność i prawdziwy aktorski instynkt, które pozwalają jej balansować bez uszczerbku dla jakości roli między ambitnymi przedsięwzięciami teatralnymi i telewizyjnymi produkcjami.

W latach 2007–2012 występowała na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy, m.in. w spektaklach: Trzy siostry, V (F) ICD-10. Transformacje, Sprawa Dantona (reż. Paweł Łysak),  Płatonow (reż. Maja Kleczewska); Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja historyczna –Mazepa, Sen Srebrny Salomei, Ksiądz Marek, Horsztyński, Kordian (reż. Paweł Wodziński,  nagroda za rolę Judyty na festiwalu „Klasyka Polska” w Opolu), Cherry Blossom (reż. Lorne Campbell), Wielki Gatsby (reż. Michał Zadara), Szwoleżerowie (reż. Jan Klata) czy Opowieści zimowe wg Andersena (reż. Iga Gańczarczyk).

Najgłośniejszy, bardzo wysoko oceniony przez krytykę i widzów spektakl z jej udziałem – Caryca Katarzyna duetu Jolanta Janiczak/Wiktor Rubin – powstał w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Za świetnie zagraną, odważną rolę tytułową w tym przedstawieniu – charyzmatycznej kobiety, która bez skrupułów, w pełni świadomie używa ciała do przejęcia i utrzymania władzy – dostała  nagrodę  na festiwalach: Boska Komedia w Krakowie (2013), Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi czy Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2014).

 

Aktorka wystąpiła w kilku filmach, m.in. Jutro idziemy do kina,  Afonia i pszczoły czy Bogowie, a szerokiej publiczności znana jest z seriali tv, m.in.: Lekarze, Blondynka, O mnie się nie martw czy Strażacy.

Pogawędka teatralna

Spotkanie z Mateuszem Pakułą -rozmowa o dramacie, pracy i o teatrze. 
9 maja 2015, Galeria Fotografii, Rynek 43, godz.18.00

 

Rozmowe poprowadzi Andrzej Błażewicz. Andrzej Błażewicz (uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, w klasie humanistyczno-filmowej. Laureat Olimpiady Literatury i Języka Polskiego specjalizacji teatrologicznej. Cz?onek Międzynarodowego Młodzieżowego Jury podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „OKIEM MŁODYCH” w Świdnicy. Miłośik teatru, czynny widz wielu festiwali i przeglądów teatralnych, zafascynowany Witkacym. Aktywny uczestnik projektu „Alchemia Teatralna”. W Świdnicy scenicznej premiery doczekały się jego dramaty „Andrzeju nie denerwuj się” oraz „Rady Pana Ojca” natomiast dramat „Narodziny Krokodyla” był częścią instalacji teatralnej pt. „Królowa Studniówki”. W ramach „Alchemii” działa, jako aktor, prowadził również spotkanie z Katarzyną Gniewkowską. Kocha góry i dużo podróżuje poznając nowe kultury.)  

 

Mateusz Pakuła (dramatopisarz i dramaturg. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (Smutki tropików) oraz trzykrotny finalista tego Konkursu. Wielokrotny finalista Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej i laureat 19 edycji tego Konkursu. Finalista Talentów Trójki 2013, nominowany do nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2010. Stypendysta Ministra Kultury oraz Miasta Krakowa. Wydał trzy zbiory dramatów: Biały DmuchawiecPięć sztuk teatralnychKowboj Parówka i trzy inne sztuki oraz dyptyk Na końcu łańcucha. Jego sztuki realizowane są w teatrach całej Polski. Kilka z nich przetłumaczono na angielski, niemiecki, czeski, hiszpański i ukraiński. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzy w ostatnim czasie przede wszystkim spektakle Pawła Świątka (m.in. Paw królowej w krakowskim Starym Teatrze, Duma czy Rękopis znaleziony w Saragossie w opolskim Teatrze Kochanowskiego).