SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WARSZTATY ON-LINE Z ANDRZEJEM BŁAŻEWICZEM  PT „BUDOWANIE POSTACI”

PIERWSZE SPOTKANIE – WIDZIMY SIE  27 LISTOPADA W PIĄTEK

ODEZWA 🙂

Drodzy, Myśląc o warsztatach dla was naszła mnie taka refleksja, że warto byłoby z wami porozmawiać o budowaniu postaci. Kiedy robimy pokazy, a czasu często jest mało, skupiamy się na zadaniach, funkcjach, konkretnych scenach, ale nie mamy za bardzo przestrzeni żeby „podłubać” w postaci. Zastanowić się, jaka ona jest, co lubi jeść, jakiej słucha muzyki, jak chodzi, czy lubi bób czy nie? Wydaje mi się, że może być dla nas ciekawe zagłębienie się w taki element procesu budowania roli, który często wyprzedza wejście na scenę, ale jest z nią później ściśle związany. Być może hasło „metoda Stanisławskiego” będzie tutaj nadużyciem, ale jakieś elementy z jego myślenia o kreowaniu roli chciałbym wykorzystać. Oczywiście będziemy odchodzić też od psychologizowania i puścimy wodze fantazji, ale motywy „klasycznego” myślenia o postaci, roli na pewno się pojawią. Wstępnie wyobrażam sobie to tak, że wybiorę dla nas jakiś tekst dramatyczny, każdy z uczestników wybierze z niego dowolną postać, a później będziemy w miarę możliwości rozwijać myślenie o niej, kto wie, może będzie to jakiś wstępny szkic do projektu, który kiedyś zrealizujemy scenicznie? Pozdrawiam was, mam nadzieje że jesteście zdrowi i trzymacie się jakoś w tym dziwnym czasie.

Andrzej

/Ilosć mniejsc ograniczona. Oosby, które nie uczestniczyły wcześniej w zajęciach Alchemii teatralnej, proszę o kontakt  h.szymanska@sok.com.pl, albo na mesenger Haliny Szymańskiej, lub na fb Alchemii teatralnej/
W CELU WŁASCIWEJ KOMUNIKACJI bardzo proszę podać swoją nazwę użytkownika  w wiadomości na mesenger p. Haliny Szymańskiej/

UWAGA ZMIANA: Ponieważ część z was nie ma skypa spróbujemy skomunikować sie na messangerze. Utworzę nam konwersację i tam będziemy robić „wideokonferencje”.

 

AKTUALIZACJA : kolejny raz widzimy się w Piątek  4.12.2020 o 18:00. (Bardzo proszę osoby, które nie mogą w tym terminie żeby dały mi znać.) Na ten piątek są 3 zadania: 1) przeczytać dokładnie, z notatkami, własnymi przemyśleniami dramat Antoniego Czechowa „Trzy Siostry”, który jest wstawiony na konwersacji. 2) wybrać z tego dramatu postać bohatera lub bohaterkę, nad którym chcecie pracować, rozwijać, budować jego jej portret, potrafić powiedzieć kilka słów o tym dlaczego właśnie tę postać wybraliście, co was w niej zaciekawiło, wkurzyło, zainspirowało itd 3) wybrać z dramatu scenę którą uważacie za kluczową dla swojej postaci. i też potrafić powiedzieć kilka słów o tym dlaczego właśnie ta itd.

AKTUALIZACJA: kolejne warsztaty 8.12. o 18.00
zadanie :
Porozmawialiśmy przede wszystkim o pierwszych wrażeniach z lektury Trzech Sióstr, o scenach które najbardziej zapadły w pamięć, najciekawszych wątkach itd. Część osób wybrała już też postaci nad którymi chce pracować. Cieszę się że tekst was uruchamia, mówicie, że jest czytelny, zrozumiały a miejscami bliski wam.

Zadania na ten tydzień są następujące i stanowią też podsumowanie dla osób, które były obecne, a prosiły żeby zebrać to w miarę syntetycznie.

1) przeczytać sobie tekst jeszcze raz tym razem na głos, może to przynieść nowe ciekawe odkrycia 1.25) przeczytać tekst jeszcze raz próbując nie wydawać osądów, tylko empatyzować z bohaterami, zamiast w głowie powiedzieć sobie że ktoś jest głupi i go nie lubię, spróbować na chwilę wejść w czyjeś buty i nie oceniać go 1.5) zebrać wszystkie dostępne fakty dotyczące okoliczności wydarzeń (gdzie się bohaterowie znajduję, gdzie która postać mieszka, jakie są podstawowe relacje łączące wszystkich, ile czasu mija pomiędzy poszczególnymi aktami, co to jest w ogóle za miasteczko).

2) zebrać wszystkie możliwe fakty dotyczące wybranej przez was postaci. Wiek, zawód, relacje, zamieszkanie itd.

3) zebrać opinie o tej postaci, które niekoniecznie mogą być faktami (pamiętajcie to że ktoś o kimś mówi w dramacie, nawet jeśli mówi o sobie, nie zawsze jest zgodne z prawdą, więc nie jest faktem) poszukajcie, jakie jest ich usposobienie do siebie samych, do innych, co inni mówią o tej postaci, jak funkcjonuje społecznie, czy ma niski czy wysoki status, jaka jest dynamika zmian zachodzących w niej i wokół niej

4) postawcie sobie znaki zapytania w miejscach których nie do końca rozumiecie czemu ktoś tak postąpił i spróbujcie odpowiedzieć na nie również przez znaki zapytania – przykładowo Dlaczego Irina pozwala Tuzenbachowi pójść na pojedynek strzelecki? Możliwe odpowiedzi: Bo wydaje jej się że Solony nie byłby w stanie go zabić? Bo tak naprawdę podświadomie chce żeby Tuzenbach zginął bo nidzie wtedy nie wyjedzie? Itd. Nie bądźcie arbitrami, zadawajcie jak najwięcej pytań.

5) prosiłem też o myślenie nad celami, zadaniem naczelnym, o parafrazowanie i szukanie podtekstów, nie ma szans żeby to wszystko ogarnąć więc na razie odłóżmy te zdania na później. Chyba że komuś się wyjątkowo uda, niech już powoli nad tym się głowi. O co chodzi w punkcie 5 tym co nie byli opowiem chyba we wtorek (tak głoszą wyniki z ankiety)

AKTUALIZACJA : kolejne warsztaty 11.12, godz.18..00 i  18.12 godz.18.30, 28.12
zadania realizowane
( punkty 3.4.5 z warszttaow 8,12)

Zadania do realizacji w formie filmoków nagrane do odtworzenia w grupie „Budowanie postaci” w aplikacji mesenger, tam też znajdą się kolejne retminy spotkań i nagrań.