Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie obowiązujących zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW IMPREZ W ŚWIDNICKIM OŚRODKU KULTURY W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19  oraz wydrukowanie i wypełnienie OŚWIADCZENIA , które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.

„SAMI OBCY” mają głos, czyli teatralna opowieść o dawnej Świdnicy

Jakże często konfrontujemy kształt tego, co tu i teraz, z tym, co należy już do przeszłości… Wznowienie po latach  spektaklu, a właściwie performatywnego czytania dramatu świdniczanki Marioli Mackiewicz, to w zamierzeniu jego twórców tocząca się wartko teatralna lekcja o wielokulturowości Dolnego Śląska, a więc i naszego miasta. Ale jest to  także moralitet o tolerancji i relacjach społecznych w powojennej rzeczywistości. Sztuka bez wątpienia może stanowić element regionalnej ścieżki edukacyjnej, nawiązującej do nowożytnej historii i przypominającej w retrospektywny sposób, jak po zakończeniu II Wojny Światowej wyglądało życie codzienne na Ziemiach Odzyskanych.

Dorośli alchemicy teatralni wspierani przez młodych aktorów polubili grane kilka lat temu postaci reprezentujące różne nacje i światopoglądy ( Kresowian, Cyganów, Żydów, Greków, Sowietów, Łemków), toteż z przyjemnością wracają do tekstu „Samych obcych”. Ponadto reakcje widzów obecnych na przedstawieniach sprzed 5 lat upewniły grupę,  że kalejdoskop scenek, obrazków i dialogów w magiczny sposób przywołuje wspomnienia dawnego świata, za którym czasem tęsknimy. Wzbogacony o nowe postaci, zwroty akcji i zdarzenia scenariusz umożliwi nam wszystkim metaforyczną, a może i sentymentalną, podróż w czasie. Sprowokuje też odbiorców do zadania sobie niezwykle ważnych pytań o naszą tożsamość: skąd przychodzimy? kim i jacy jesteśmy? do czego dążymy?

Spektakl w reżyserii  Juliusza Chrząstowskiego zostanie zaprezentowany dnia 22.09.2020 o godz.19.00 w barokowym wnętrzu Kościoła Pokoju w Świdnicy. Naturalna scenografia obiektu sakralnego o niezwykłej historii i symbolice dodatkowo wzmocni przekaz przedstawienia, w którym zabrzmią śpiewy i muzyka na żywo, zaś kostiumy i rekwizytów aktorów wyczarują niezwykłą galerię wyrazistych bohaterów.

W ten jeden wieczór przemówią do nas własnym głosem jako świadkowie najnowszej historii „Sami obcy”, więc warto wsłuchać się uważnie w ich niezwykłe historie. Zapraszamy Widzów na pełną wzruszeń, ale i suspensów, teatralną opowieść o powojennej Świdnicy.

Scenariusz – Mariola Mackiewicz

Reżyseria – Juliusz Chrząstowski

Muzyka i aranżacja – Dariusz Jaros
Soliści i instrumentaliści Studia Piosenki La Chanson – Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy w składzie: Jagoda Kurzawa (śpiew), Adam Chlebowski (śpiew), Kinga Półtorak (skrzypce i śpiew)

Występują: Martyna Czerniec, Maria Dembowska, Zofia Dziadura, Czesława Greś, Mia Hamdy,  Krystyna Kowalonek, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Marta Żywicka-Hamdy, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Dominik Grąz, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tomasz Rodziewicz

WSTĘP TYLKO NA PODSTAWIE BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK  – dostępne od 11 września w kasie i on-line na stronie  https://bilety.sok.com.pl/

BEZPOŚREDNIA TRANSMISJA na fanpage’ach  Świdnickiego Ośrodka Kultury i Alchemii teatralnej na portalu Facebook

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  oraz Dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Świdnica