W piątek 16 maja na godz.17.00 zapraszamy do sali teatralnej ŚOK na spotkanie z gościem Alchemii teatralnej — Piotrem Trojanem.
Rozmowę z artystą poprowadzi Kamil Gąszowski

PIOTR TROJAN – aktor, scenarzysta i reżyser, laureat najważniejszych polskich nagród filmowych, m.in. Orła oraz nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ceniony za wszechstronność i wyjątkową wrażliwość artystyczną. Jedną z jego ostatnich głośnych ról była postać w filmie Johnny w reżyserii Daniela Jaroszka, opowiadającym historię niezwykłej przyjaźni ks. Jana Kaczkowskiego z młodym buntownikiem, którego poznaje w hospicjum.

Wykształcenie i działalność dydaktyczna
Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Jana Paderewskiego (klasa pianina i gitary) oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ukończył również kurs reżyserski w Studio Prób przy Wajda School w Warszawie. W latach 2015–2017 prowadził zajęcia w Szkole Aktorskiej Haliny i Juliusza Machulskich w Warszawie.

Teatr
Piotr Trojan z powodzeniem występuje na scenie teatralnej. Ostatnim szeroko komentowanym spektaklem z jego udziałem była Święta Kluska (2019) w reż. Agnieszki Smoczyńskiej – musical prezentowany w Komunie Warszawa i Nowym Teatrze, doceniony zarówno przez publiczność, jak i krytyków.
Współpracuje z TR Warszawa, Nowym Teatrem oraz Komuną Warszawa. W 2016 roku zagrał w nowej adaptacji Piotrusia Pana w reż. Łukasza Kosa (Nowy Teatr). W 2018 roku premierę miały dwa spektakle z jego udziałem: Strach w reż. Małgorzaty Wdowik (TR Warszawa) oraz Król Duch, także w reżyserii Łukasza Kosa (Teatr Polski w Warszawie).
Za swoje dokonania teatralne otrzymał m.in. Pierwszą Nagrodę Aktorską na Festiwalu Szkół Teatralnych (2009) oraz Złotą Maskę za debiut teatralny w spektaklu Ifigenia (2012). W 2004 roku wyróżniony został tytułem Talent Śląska.

Film
Na dużym ekranie zadebiutował w głównej roli w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020) w reżyserii Jana Holoubka – opartym na prawdziwej historii mężczyzny niesłusznie skazanego na wieloletnie więzienie. Kreacja Trojana spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków, a sam film obejrzało ponad milion osób mimo trwającej pandemii.
Kolejnym ważnym projektem był Synthol, w którym Trojan zrealizował potrójną rolę: scenarzysty, reżysera i odtwórcy głównej roli. W 2021 roku wystąpił m.in. w filmach Wszystkie nasze strachy (reż. Łukasz Ronduda), gdzie zagrał księdza z małej parafii, oraz Hiacynt (reż. Piotr Domalewski), gdzie wcielił się w postać Kamila Barczyka – ofiary akcji PRL-owskiej wymierzonej w środowisko LGBT.
W czerwcu 2024 roku miała miejsce premiera komediodramatu Samiec Alfa (reż. Katarzyna i Igor Priwieziencewowie), w którym aktor wciela się w bohatera uczestniczącego w nietypowym szkoleniu pod okiem charyzmatycznego coacha.

Telewizja i seriale
Szerszej publiczności znany jest również z ról w popularnych serialach telewizyjnych. W 2019 roku wystąpił w serialu Pułapka w reż. Łukasza Palkowskiego, partnerując Agacie Kuleszy. W drugim sezonie Znaków (reż. Jakub Miszczak, Netflix) zagrał sierżanta Sobczyka.
Pojawił się także w takich produkcjach jak Król (reż. Jan P. Matuszyński, na podstawie powieści Szczepana Twardocha), Rojst ’97 (reż. Jan Holoubek) oraz w trzecim sezonie serialu Szadź.

Działanie realizowane w ramach projektu „Rytm i Ruch” – moduł Alchemia Teatralna.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

plakat na spotkanie z aktorem Piotrem Trojanem

fot @GosiaBoy Szymon Brzóska