Z radością informujemy iż projekt ALCHEMIA TEATRALNA jest laureatem Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2023.
14 września 2023 r. na posiedzeniu Kapituły Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podjęto uchwałę w sprawie wniosku o przyznanie Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu w wysokości 25.000,00 zł.
Kapituła przyznała nagrodę Twórcom Projektu „Alchemia Teatralna”, która od 13 lat jest realizowany w Świdnickim Ośrodku Kultury. W Świdnicy, ze względu na brak stałej sceny zawodowej, kontakt ze sztuką teatru jest utrudniony. Realizacja projektu pozwala na zachowanie tradycji teatralnej, zdobycie umiejętności twórczego współdziałania z osobami z różnych grup wiekowych. Projekt ma charakter otwarty i inkluzywny po to, by pogłębiać w społeczeństwie zrozumienie zasad życia społecznego, budować głębsze relacje z otoczeniem, uzupełniać braki kompetencyjne, pogłębiać poczucie własnej wartości. Przemyślane działania w ramach „Alchemii teatralnej” pozwolą wykształcić świadomych odbiorców oraz wzmocnią świadomość dotyczącą poczucia dolnośląskości. Najczęściej wznawianym pokazem „Alchemii teatralnej” jest performatywne czytanie dramatu autorstwa Marioli Mackiewicz „Sami obcy” poświęconego spotkaniom na Dolnym Śląsku ludzi wielu narodowości i kultur: Polaków, Niemców, Romów, Francuzów, Greków, Żydów i Łemków. To sztuka opowiadająca o kształtowaniu się współczesnej tożsamości Dolnego Śląska i przypominająca w retrospektywny sposób, jak tuż po zakończeniu II wojny światowej wyglądało codzienne życie na Ziemiach Odzyskanych. Każdego roku projekt jest modyfikowany, nawiązujemy współpracę z różnymi podmiotami: szkołami, instytucjami kultury, by tworzyć realną i spójną ofertę edukacyjną i kulturalną, która jest ważna dla rozwoju kapitału społecznego. Okazuje się bowiem, że można znaleźć płaszczyznę porozumienia, współpracy i wspólnego szukania wartości wyrażających zarówno własną osobowość, jak i tożsamość lokalną związaną z miastem i regionem Dolnego Śląska. Różnorodność uczestników projektu jest prawdziwym czynnikiem twórczym. Scena teatru co roku zapewnia nowych beneficjentów projektu. Aktorzy amatorzy, dzięki oddziaływaniu na własne środowisko, przyciągają do teatru widzów, którzy bez tego osobistego impulsu – relacji z występującymi – nigdy by się w teatrze nie pojawili. W ten sposób przełamywany jest opór wobec sztuki, a zwłaszcza wobec teatru. Organizatorze przekonują, że kultura jest otwarta i dostępna dla każdego, kto chce z nią obcować, a także, że kultura przemawia językiem uniwersalnym, a nie elitarnym, a kody, jakimi się posługuje, są nośnikiem wartości, z którymi identyfikuje się większość społeczeństwa. Tego rodzaju działania tworzą zaangażowaną społeczność zorganizowaną wokół projektu i nie mogą mieć charakteru jednorazowego, powinny być kontynuowane. Projekt „Alchemia teatralna” to ważne działanie międzypokoleniowe, oferujące realizację ciekawych wydarzeń kulturalnych: cykl warsztatów artystycznych, które kończą się prezentacjami twórczymi; ogólnopolski konkurs na sztukę teatralną; lekcje z zakresu wiedzy o teatrze; spotkania autorskie z twórcami (aktorami i reżyserami). Od 2010 r. zrealizowano 88 premier, w których łącznie wystąpiło 1200 osób.
Mając powyższe na uwadze, podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne 🙂
16 października o godz.12.00 w Operze Wrocławskiej nastąpi uroczyste wręczenie.